Olvass drámát!

Drámatéka

Drámatéka

Madách Imre: Az ember tragédiája?

2020. április 19. - Drámatéka

Vajon mit szólt volna Ádám, ha Lucifer megmutatta volna neki az jövőt megjelenítő színekben a mai 21. századot és problémáit?  Mit vehetünk mi át ma ebből a műből, miért érdekes számunkra? 

Röviden és tömören: 15 felvonásos drámai költemény, emberségdráma, amelyből 10 színen keresztül vonultatja végig az egyes történelmi korokat és fő eszményeit, végül azok bukásait. A mű alapvető kérdése, hogy van-e, és ha igen, mi értelme az életnek. 

 

Egy kedves tanárom mondta egyszer, hogy ne a szakirodalmakat olvassuk, mert azokból nem lehet tanulni. Irodalmat olvassunk, amik az életet mesélik el. Madách ember tragédiájára szokták mondani, az tartja életben, hogy “minden kor számára érvényes a mondanivalója”, kérdései. Ahogy a mű főhőse, Ádám érzett az egyes történelmi felvonások végén, hasonló érzésekkel állna most az elmúlt hónapok eseményei fölött is, hogy ez bizony problémás. 

6175.jpg

(via)

Ahogy Ádám minden csalódása egy eszmében egy másiknak a kiindulópontját jelenti a műben, úgy érezhetjük mi is manapság, hogy átértékelődik biztonságról, bizalomról, élet értelméről alkotott nézeteink. A prioritásaink megváltoznak, a tempónk megváltozik, fókuszpontok áthelyeződnek és egy kicsit rákényszerülünk arra, hogy mi magunk is elgondolkozzunk, mi a cél? Minek van értelme?  Ha hasonló filozófiai kérdések foglalkoztatnak, olvasd el (újra)!


                                                
digitalisan.pngsablon.png
konyvadatlap.png

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://dramateka.blog.hu/api/trackback/id/tr10015614672

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása